Fico a sankcie voči Rusku

Autor: Pavol Chlebana | 1.9.2014 o 8:00 | Karma článku: 10,30 | Prečítané:  1408x

Neprekvapuje ma, že premier Fico si vyhradzuje právo odmietnuť sankcie voči Rusku.

Neprekvapuje ma, že premier Fico si vyhradzuje právo odmietnuť sankcie voči Rusku. Konečne na prvý krát povedal, čo si myslí. Aj keď s ním bytostne nesúhlasím, aspoň je to konzistentnejšie s jeho svetonázorom, ako keby najskôr súhlasil a potom to odvolával tak, ako to bolo po spadnutí malajzského lietadla. Vtedy až doma vyšiel s tým, že on so sankciami vlastne nesúhlasí. Takto aspoň hneď priznal farbu, demaskoval sa hneď na začiatku: kto je on, trójsky kôň ruskej administratívy, chladný a bezcitný kalkulátor ekonomických dopadov. Človek, ktorý nevidí ďalej, ako je volebné víťazstvo, ktorý si pomýlil politiku s marketingom. Predstavte si kolegu, ktorý vás zoberie z vianočného posedenia autom domov, lebo to má po ceste, a keď vystupujete, vypýta si od vás peniaze za cestu. Zdá sa vám to divné, že sa ten človek nehambí. Áno, tak isto, ako náš premier, ktorý nerobí politiku preto, aby presadzoval nejaké hodnoty, ale zdanlivo presadzuje hodnoty, len aby vyhral voľby.

Práve v tejto situácii je to najmarkantnejšie, keď je dôležité, aby boli hodnoty rozlíšené: je dôležitý náš komfort, alebo krvácajúci sused. Známy prípad, keď večer na ulici prepadnú človeka a nikto z ľudí, čo bývajú okolo, sa ho nezastane, je smutným dôkazom toho, kam dospela naša moderná spoločnosť. Pohodlnosť skrývajúca sa do anonymity veľkomesta. V politike sa však nedá ostať anonymným: zbabelosť sa v nej ukazuje omnoho jasnejšie. Že Fico ostane na smetisku dejín je dnes viac ako zrejmé: oportunizmus je asi najhoršia vlastnosť, berie vám rolu hráča - už nemáte čo povedať - vystavuje vás opovrhnutiu a posmechu, skôr ako odstrašujúci príklad. S týmto hazardom väčšinou politik, ktorý robí politiku len preto, aby získal a udržal si moc, neráta. Kto z vás by dal svojmu dieťaťu za príklad Judáša Iškariotského? Veď ide o prachy, nie?

Náš premier predáva Ukrajinu za tridsať strieborných a mňa len zaujíma, ako sa to prejaví na preferenciách, ale toto už je zodpovednosťou verejnosti, ako jeho konanie posúdi. Avšak dnes je jasné, že on sám, ako aj jeho voliči, sa zúčasňujú na jednej z najväčších špinavosti počas jeho vlády.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Výbuch na koncerte v Manchestri neprežilo 22 ľudí

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.

KOMENTÁRE

Teror siahol na deti

Útok na štadión plný mladých ľudí jasne naznačuje, že pre teroristov neexistujú hranice.

DOMOV

Politický geograf: Veľa ľudí nevie, koho si proti Kotlebovi vybrať

Kotleba ťaží aj zo slabej informovanosti.


Už ste čítali?